"Politia" concediilor medicale a bagat spaima in angajati

14 ian. 2011, Sanatate
"Politia" concediilor medicale a bagat spaima in angajati

Numarul concediilor medicale acordate anul trecut a scazut cu 45% fata de 2009, ca urmare a noului sistem de acordare a concediilor medicale introdus de Ministerul Sanatatii (MS) si Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, in 2010.
   Daca in perioada 1 ianuarie - 30 noiembrie 2009 au fost eliberate 2.972.272 de certificate medicale, in acelasi interval al anului 2010 au fost prescrise 1.649.837 de astfel de acte, ceea ce inseamna cu 1.322.435 mai putine documente, potrivit unui comunicat de joi al MS.
   "Ne asteptam ca noile reguli impuse la acordarea concediului medical si eliberarea certificatelor medicale sa produca efecte, chiar daca la inceput au fost contestate de sistem. Aceasta diminuare destul de importanta a numarului de certificatele medicale ne-a confirmat faptul ca pe acest domeniu au existat unele abuzuri. De altfel, era inadmisibil ca aproximativ 6 la suta din Fondul National Unic de Asigurari de Sanatate sa fie cheltuite pe plata concediilor medicale, multe dintre ele fara justificare, asa cum s-a intamplat in 2009. Cand am gandit noul sistem am avut in vedere stoparea abuzurilor si eliberarea documentelor exclusiv pentru cei aflati in nevoie si suferinta", a declarat ministrul Sanatatii, Cseke Attila, citat de MEDIAFAX.
   In perioada 1 ianuarie - 30 noiembrie 2010, medicii de familie au eliberat cu 51% mai putine certificate medicale, ajungand la 821.184 de documente fata de 1.673.490 in aceeasi perioada din 2009.
   Si in ambulatoriul de specialitate, numarul certificatelor medicale a fost mai mic cu 43% fata de anul 2009. Astfel ca, anul trecut au fost eliberate 276.767 de certificate medicale fata de 487.967 in 2009, diferenta fiind de 211.200.
Noile prevederi introduc mijloace mai eficiente de verificare a modului de acordare a concediilor medicale, precum si dublarea cuantumului amenzilor pentru eliberarea certificatelor de concediu medical de catre medicii prescriptori, in afara conditiilor legale. Au fost introduse si masuri de reducere a termenelor de acordare a concediilor medicale.
   In premiera, au fost luate masuri care dau posibilitatea autoritatilor sa verifice daca persoana care a solicitat concediul medical necesita, intr-adevar, ingrijiri medicale. Astfel, platitorii de indemnizatii, adica angajatorii sau, dupa caz, casa de asigurari de sanatate pot verifica daca pacientul tratat in regim ambulatoriu se afla, bolnav, la domiciliu sau la resedinta aleasa in orele in care nu se afla la unitatea sanitara pentru tratament. (DorohoiNews.ro)

 

Sursa: DorohoiNews.ro